Praca IT Helpdesk/Service Desk

Wejść do branży IT można na wiele sposobów. Jednym z rozwiązań jest rozpocząć swoją pracę na stanowisku IT Helpdesk/Service Desk.  Jakie są zalety?

  • stosunkowo niski próg wejścia oraz zarobki na start na poziomie 4000 brutto na umowę o pracę,
  • wynagrodzenie się zwiększa wraz ze stażem pracy i wielkością firmy (raport zarobków na stanowisku IT Helpdesk znajdziesz tutaj),
  • wiele benefitów dla pracownika (dofinansowanie zajęć sportowych, prywatna opieka medyczna, służbowy telefon do celów prywatnych, dofinansowanie nauki języków obcych),
  • zaczynamy zdobywać doświadczenie w najbardziej dynamicznej i najlepiej płatnej branży na rynku pracy,
  • jest wiele kierunków rozwoju na stanowisku IT Helpdesk / IT Service Desk. Jest to więc doskonały punkt, żeby rozpocząć bardzo dynamiczny rozwój.

Jak wygląda sama praca? Absolutnie nie jest to call center!!! Jesteście osobą, która jako pierwsza ma kontakt z klientem. Specyfika pracy zależy głownie od wielkości firmy.

W większych firmach Waszym zadaniem będzie zakwalifikowanie problemu i wysłanie go do odpowiedniego działu IT lub sami będziecie musieli ten problem rozwiązać. Stanowisko IT Helpdesk wymaga podejmowania właściwych decyzji przy każdym zgłoszeniu. Błędna decyzja skutkuje tym, że problem klienta trwa dłużej i angażowanych w ten problem jest coraz więcej ludzi (skierowanie zgłoszenia do złego działu IT). W rezultacie opinia o firmie może ulec pogorszeniu i może zostać jej przypięta łatka niekompetentnej. Dodatkowo wzrasta koszt obsługi pojedynczego klienta. Jak widać nasza decyzja pociąga za sobą spore konsekwencje. Natomiast w mniejszych firmach z reguły sami musimy rozwiązać dany problem.

Niezależnie od wielkości firmy należy wydobyć wszystkie informacje od klienta. Klient często sam nie wie co jest istotną informacją. On widzi tylko efekt, „coś nie działa”.  Od nas zależy jak dużo przydatnych i potrzebnych informacji od klienta wyciągniemy w celu szybkiego rozwiązania problemu. Każdego dnia możemy spotkać się z nowym problemem, aczkolwiek po pewnym czasie zauważymy, że duża część pojawiających się problemów jest powtarzalna. Wraz ze wzrostem Naszego doświadczenia, będziemy szybciej analizować i rozwiązywać problemy, a nasza pensja będzie wzrastać.

Reasumując, praca na stanowisku IT Helpdesk/Service Desk jest odpowiednim miejscem dla osób chcących wejść w branżę IT. Branża IT to nie tylko programiści. Rynek IT jest bardzo szeroki i powstaje coraz więcej miejsc pracy w przeróżnych działach IT (IT helpdesk, administrowanie i zarządzanie sieciami, administrowanie i zarządzanie serwerami, obsługa przeróżnych aplikacji biznesowych, programowanie, itp).