Zajęcia komputerowe

Coraz więcej słyszy się się o zajęciach komputerowych dla dzieci. Jest to kierunek jak najbardziej słuszny. Zajęcia komputerowe jednak nie są sobie równe. Co to znaczy? W tym momencie jak ktoś używa terminu zajęcia komputerowe często odbiorca ma na myśli zajęcia z programowania. Jednak na zajęciach komputerowych, a raczej na komputerach rzeczywiste programowanie odbywa się niesłychanie rzadko. Nie mówiąc już o programowaniu na dobrym poziomie.

Co w takim razie dzieje się na zajęciach komputerowych? Często dostajemy feedback od naszych dobrze programujących już uczniów, ze są to zajęcia z obsługi myszki i klawiatury, które niestety, ale nie rozbudzają młodego potencjału. Druga alternatywa to rożnego rodzaju gry, które teoretycznie powinny pomagać w nauce. W rzeczywistości są to tylko zapychacze czasu, który można byłoby spożytkować na nabywanie rzeczywistych umiejętności. Bo trzeba sobie powiedzieć wprost, czy w danym czasie mamy nabywać wiedzę, czy tylko udawać, że robi się coś pożytecznego.

HorsITway oczywiście promuje zajęcia komputerowe, ale w dobrym tego słowa znaczeniu. Zajęcia, na których poznaje się rzeczy pożyteczne, przydatne w dorosłym życiu, a nie tylko na etapie edukacji, które z chwilą wyjścia poza mury szkolne tracą jakąkolwiek wartość.  Naszym zdaniem kluczowe jest zrozumienie otaczającego nas świata. Zrozumienie jak działa internet, którego codziennie korzystamy. Zrozumienie jak działają aplikacje takie jak Facebook, bo także z nich na co dzień korzystamy. Zrozumieć jak działają hackerzy, aby samemu nie paść ofiarą ataku hackerskiego. Zajęcia komputerowe prowadzone pod tym kątem przynoszą o wiele więcej korzyści. Oczywiście najłatwiej coś zrozumieć podczas wykonywania swoich własnych projektów. Fakt, ciężko zrobić aplikację taką jak Facebook, ale robiąc aplikację nawet łatwiejsza zrozumienie w jaki sposób aplikacja działa jest zdecydowanie prostsze.

Na co zwrócić uwagę wybierając zajęcia komputerowe dla dziecka?

Najważniejsze to zwrócić uwagę na zakres materiału i doświadczenie osób organizujących taki zajęcia. Oczywiście nie mając wiedzy technicznej trudno ocenić jego jakość. Dlatego warto zwrócić uwagę, czy osoby organizujące tego typu zajęcia mają doświadczenie programistyczne lub inne pokrewne z branży IT. Prawda jest niestety taka, że nie da się dobrze uczyć IT nie mając żadnego komercyjnego doświadczenia w tej branży. Wynika to z faktu, jakie przykłady i ćwiczenia wykonuje się z uczniami w celu zdobycia określonych umiejętności. Jeśli nigdy nie widziało się rzeczywistego problemu to przykłady będą oderwane od rzeczywistości.

Jakie elementy powinny się znaleźć na zajęciach komputerowych?

Po pierwsze trzeba zadać pytanie co jest celem zajęć? I tutaj większość zajęć komputerowych niestety odpada w przed biegach, bo zajęcia nie mają żadnego celu poza spędzeniem przez  dziecko określonego czasu z komputerem. Cel zajęć powinien być wyraźnie sprecyzowany, to znaczy jakie umiejętności dziecko ma posiadać po określonym okresie takich zajęć. Brak konkretnego celu powoduje to, że efektywność zajęć jest niewielka. A w rezultacie skutkuje marnowaniem czasu.

Po drugie jak ten cel się pojawi warto zastanowić się czy ten cel jest wartościowy. Innymi słowy czy chcemy, aby zajęcia miały na celu tylko zabawę i rozrywkę czy też chcemy osiągnąć jakiś cel edukacyjny.

Odpowiadając na tak postawione pytania można dużo łatwiej odróżnić wartościowe zajęcia komputerowe od tych, które będą tylko marnowaniem czasu przez dziecko.